Sometimes you need good food fast and with the prices of fast food these days that isn’t a viable or healthy option. This takes a total of 4 min preparation time.

I sourced instant sticky rice from Wal-Mart marked down groceries (it was marked $1 but rang up as $0.50 so I bought 12 of these rice packs). I sourced the ready made chicken from Aldi. It was $6.99 and containes 4x 4 oz servings of real thigh meat not pressed chicken patties. I like Aldi products because the products they carry are real food and don’t cheap you with counting the weight of the sauce as the food weight. The green onion on top is from a green onion i have on my counter in a vase to keep it growing more onion long after buying the original chives.

With tax, the minimal cost of the green onion and 2 of my lucky $0.50 rice packets, I have 4 servings for $2 each. If I had some frozen veggies handy it would have rounded out the meal and upped the cost to $2.50 max. For a “fast food” option when you don’t have time and space to cook, that isn’t bad.

by DED_HAMPSTER

2 Comments

  1. rfox1990

    I buy those packs of meat all the time, I like the carnitas and burnt ends as well.

Write A Comment