Grandpa and I ate Depression Era food ALL DAY! How much did it cost us in 2023 to eat Depression Era meals? Did it help us to stretch our food budget? What did it cost in 1930 when adjusted for inflation?

Links to recipes:
Farina – https://www.youtube.com/watch?v=m5nimcR9IqU
Fresh Fish – https://www.youtube.com/watch?v=zt1YDuNIZqg

#food, #budget, #greatdepression;

hello everyone Grandma here and
grandpa today Grandpa and I are going to
be eating Great Depression era Foods all
day let’s see what it cost us in
20123 for breakfast we are having finina
with butter and cinnamon if you want to
know how to make this there is a link to
the video below we are having coffee
with our breakfast for two people the
finina cost 44 cents the butter cost 12
cents the cinnamon cost 2 cents the
coffee cost
42 the total for breakfast is
$1 for lunch we are having an eggplant
sandwich my father loved eggplant
Parmesan and the next day he always
looked forward to a cold eggplant
sandwich for lunch we are having corn on
the cup and UNS sweetened tea with our
sandwiches for two people the eggplant
cost
88 the bread cost
32 the Tomato Sauce cost
25 the seasoning cost 10 cents the
mozzarella cheese cost
25 the corn on the carob cost
66 the tea cost 6 cents the total cost
for lunch is
$252 for afternoon snack today we are
having some popcorn for two people the
popcorn cost
30 for dinner we are having freshly
caught fish to prepare the fish I melted
2 tablespoons of butter over medium high
heat when the butter is melted I added
the fish I lightly sprinkled pepper and
garlic powder on the fish after two
minutes check the underside of the fish
for brown color after the fish is
browned on the bottom I flip the fish
over and lightly sprinkled with pepper
and garlic powder pan fry on medium heat
till the fish are browned on both sides
remove from the pan and top with fresh
squeezed lemon for the sides we are
having a baked potato
and zucchini from our garden which I
sliced in rounds and pan fried with some
olive oil and butter we are having a
spinach salad with red onions tomatoes
and a dressing of olive oil and vinegar
we are drinking selser with our dinner
for two people the fish was free since
it was given to us by a friend the
zucchini and tomato was free since we
grew them in in our garden The Red Onion
cost
36 the spinach cost
886 the potato cost
$277 the lemon cost
66 the olive oil cost 9 cents the butter
cost
48 the vinegar cost 9 cents the pepper
cost 3 cents the seler cost
50 the total for dinner was
$584 for dessert today we are having
blueberries with whipped cream for two
people the blueberries cost
$125 the whipped cream cost 50 the total
for dessert was
$1.75 so when you add up all the meals
for the day the grand total was
$11.41
the cost per person was
$5.70 if we adjust that for inflation in
1930 this would have cost 32 cents per
person to eat for a full day and that is
how much it cost us to eat Great
Depression eror food all day in
2023 as you can see these meals are
still econom omal and help to keep food
course low we hope this video was
helpful for when you’re planning your
[Music]
meals

48 Comments

  1. Wow!! Thanks so much Grandma and Grandpa for the research and calculations! Love it! Just so you know, I'm moving in! Lol I'll bring my $6 per day…keep the change! 😝😝😝😝🤑

    Big hugs! 🥰

  2. How fun! I appreciate how you broke down the prices. I might need to start eating like this. Times are changing and i need to save as much money as possible

  3. Thank you! I enjoy watching videos that have Depression themes. Farm families would have grown all or most of the vegetables, baked their own bread and maybe even whipped cream from their own dairy cows, but $7 for the day is still good for meals that use more store-bought items.

  4. 0000004 $2.77 for 2 potatoes? Here in the Midwest, they would have been $1 at most. With the free food you included, we think you might have cheated yourself into a higher total. Your examples of depression-era meals are spot on! Love your videos! We watch each video several times to bump your YT numbers up and because we enjoy them.

  5. Love it. I’m sure it took a lot of time to break down the cost per serving. One thing though, Are you sure 2 potatoes were $2.77? I believe we live in the same area and I just got 5 lbs of potatoes for $3.49 at Lidl. Two weeks ago they were $3.99 at Stop & Shop or ShopRite. Anyhow, I enjoyed the video.

  6. This was so interesting!! I strongly believe if everyone in this country ate Depression style, our health and obesity issues would be greatly reduced.

  7. Wonderful video Grandma and Grandpa! Thank you for the effort you put into your videos. I hope you are both well 🙂 from Michael in Canada

  8. Hi Grandma & Grandpa
    Your recipes remind me of growing up with my Mimma, do you ever make dump cakes? At one time they were called Resurrection cake in the south. Do you have a version of this?

  9. Do you have a Depression Era recipe book you recommend?

    I know you have shared several recipes. I hope to go through your channel and write them all down one day.

    I'm a subscriber, but for some reason YouTube didn't put your videos in my "feed" for quite a while. I lost track of watching you and the other day I thought, "Where did Grandma & Grandpa go….? I hope they're still alive!" 😂

    I'm glad to see you are! And with another new video! Thanks! 😊

  10. I might have to challenge myself to see what the cost breakdown is for our meals.
    Thank you for another thoughtful and thought provoking video!
    ♥️👍🙏🤓

  11. Hi grandma and grandpa. I found the farina and made it. I absolutely love it as it tastes the exact same way I remember it. My mother often made it fir us for breakfast on a school day. I will be getting it from now on. I actually forgot all about it until I saw your video on it. My Grandmother and Grandfather went through the depression. My mother was born in 1936 so she don’t remember to much. I remember my Grandmothers cooking as a kid and actually loved it and she cooked a lot from that time. Thank you both for the video and God Bless………Brian

  12. I added potatoes to my garden this year – so delicious!! Planning to double next year's crop.

  13. Hi Grandma and Grandpa, great to see you. Inflation is killing us. Thanks for all the work you did on this video. Now if I could only find someone to give me some fish. lol Stay well and safe.

  14. Hello, I just came here to say that this is my favorite channel on YouTube! I never miss a video and look forward to each one posted, especially the depression meal ones. 😊❤ Thank you and God bless you both.

  15. Happy to see a video from you show up today! I had to smile at the popcorn. My parents are both 76 years old and popcorn is still one of their favorite go-to snacks.

  16. As someone not from America. I wonder how much it would cost for you two eating regula food.

  17. It pays to have a garden or get produce from friends. Sticking with proper serving sizes also makes the food go further and no weight gain. Prices high here but whatever is on sale is what we buy. Thank you for sharing how to make ends meet!

  18. I would have been out fishing every day during the depression, can't beat free food. I haven't had eggplant parm in a while so might make that soon. Looked like a good day of meals, a feast for 1930. Thanks Grandma and Grandpa.

  19. Can adults wear a regular halloween costumes or diy halloween costumes to go trick or treating with kids to get some free candy about October 31st around the neighborhood.

  20. You can really see the price cost increase from your videos from 2021- 2023. 2021 for 2 people cost $4.47- $5.29. 2022 cost $8.92. 2023 $11.41. Good video!

  21. My father's favorite depression era meal was to melt some Velveeta cheese in a frying pan and slopped it on toast to make a sandwich and then he dunked it in a bowl of coffee

  22. hi grandma and gradpa …well…i am your age maybe 60 but ….hi guys 😄…love the video , i remember having cream of wheat with the butter and cinnamon everyday almost …memories

  23. ThankS deeply for showinG Humanity that people ate Real Tasty Food years aGo instead of so many ucky Foods that aRe loaded with unhealthy Chemicals in them today!😱🤮Shine On Sweet Souls and HaVe a BleSSed Day!✌🤓🙏😇🌹🌞🌹🐶🐱🐶🌹☕🍵☕

  24. It's definitely cheaper to eat at home than eating out and it's better for ya. Also a plus to have your fresh grown veggies. All your meals look good and healthy. Thank you for doing the math and showing us the prices. In 1930 even .32 cents was a lot for that era.

  25. When I was little visiting my cousins in the woods, blueberries were free because we would gather them in the woods ☺️ we would always come home with an ice cream bucket full of them, and we would put them in pancakes the next day and eat them for snacks. They’re a lot smaller but more flavorful than what you get in the store.

  26. I prefer garlic powder and cayenne in my cream of wheat (farina). Oatmeal gets either apple pie spice and butter, or if I'm being self indulgent peanut butter and cocoa powder.

  27. This is wonderful. I'm going to make these dishes now as they look both healthy and affordable. Could you please share how the portion size from the Great Depression era compares to today?

Write A Comment