Idk if it's the brand that I purchased, nutritional Yeast at the moment doesn't seem worth it for the price (per oz = 1.02$USD).
Tastes similar to a slightly milder aged cheddar "cheese it's".
by LoveAndIgnorance
1 Comment
GildedTofu
You’re better off determining its value by pricing it per serving rather than per ounce, since nutritional yeast is a light product. There are 28 1-tablespoon servings in that container, so that’s just over 18 cents per serving.
1 Comment
You’re better off determining its value by pricing it per serving rather than per ounce, since nutritional yeast is a light product. There are 28 1-tablespoon servings in that container, so that’s just over 18 cents per serving.