It depends on where they are. Like for instance if I was in school or at work (somewhere I wouldnβt usually be able to get nice treats like that) Iβd pay like $2 per cookie easy, but $1.25 or $1.50 is a really good baseline price imo.
justme35555
Levain prices
Otherwise-Wafer-8825
Personally I charge a minimum of $2 for most of my 2oz cookies. So Iβd adjust accordingly and do around $4.
However, where I live nobody pays that for a cookie, but I could (and would) confidently get $3.50 for a 4oz chocolate chip cookie such as that.
It helps that theyβre a cheaper cookie to produce than some other ones.
-Dead-Eye-Duncan-
A hug and a back rub.
Key-Bodybuilder-343
When my mom represented an apple barn at a farmersβ market in El Dorado Country (Calif.), she charged $4 for her best-selling brownies and apple bars β¦ and each serving weighed about that much.
6 Comments
It depends on where they are. Like for instance if I was in school or at work (somewhere I wouldnβt usually be able to get nice treats like that) Iβd pay like $2 per cookie easy, but $1.25 or $1.50 is a really good baseline price imo.
Levain prices
Personally I charge a minimum of $2 for most of my 2oz cookies. So Iβd adjust accordingly and do around $4.
However, where I live nobody pays that for a cookie, but I could (and would) confidently get $3.50 for a 4oz chocolate chip cookie such as that.
It helps that theyβre a cheaper cookie to produce than some other ones.
A hug and a back rub.
When my mom represented an apple barn at a farmersβ market in El Dorado Country (Calif.), she charged $4 for her best-selling brownies and apple bars β¦ and each serving weighed about that much.
Omg this looks so delicious π€€