

Peppers weighed 1.75 lbs so price per lb was $2.17. Pint of grape tomatoes seem to be better to buying Cherubs brand at the store. Gala apples bag was half a peck. There were 14 apples in the bag. Two pie pumpkins were $5. Those will be cooked down to make pumpkin purée that will be stored in the freezer. Guessing 6 to 8 bags at 2 cups (dry measuring cup) per bag. We’ll make pumpkin pies, muffins, cookies and possibly pumpkin butter. Also roasted pumpkin seeds.
I used the haul tag but this isn’t for a week of meals but as components to make meals with that I already have on hand. Half those peppers along with one of the flat iron steaks I made out of some chuck blade roasts will go into either a pepper steak stir fry or fajitas.
I think the costs were good for what I bought. Along with that I think the quality is better than typical grocery stores…though the store I go to that a lot of you dislike has the best produce vs the other stores in our area. I checked them all – except the Whole Foods and a couple other bougie stores.
Hit the farmers markets if you still can. They’re winding down for the season.
by Wasting_Time1234

2 Comments
The farmer’s markets in my area tend to be more expensive than the grocery store, sadly.
Price is ok (5 lbs of Gala apples are $5 at Kroger and a 19 lb pumpkin is also $5), but I don’t think the Farmer’s Markets are what they used to be.
They’re still better quality, but you are definitely paying for it now. It used to be a discount because they were able to cut out the middle man. Now they’re gouging us and treating it like luxury food.