Help! How much would you charge for a board of this size?
I’ve done my labor X product costs formula to figure out a number idea. However, I’m curious what some of yall would charge. This board feeds around 15 guests.
Thank you.
by millell
5 Comments
PenguinSwordfighter
This board will not feed 15. Maybe 2 if one if them has already eaten
[deleted]
[deleted]
No-Form9508
450ish? Is what I’d hope lol I saw it was 200 to make. Tho with the bat and Halloween type theme I could see it being 600 to even more.. depending where you are located. Wealthy areas like major cities boston NYC or LA and seattle 1200. Easly. It is bout the experience and how you present it and if you wrap it or if you go there and set up also. Tho I could never pay that i do work at a high end food place and it is crazy the prices people can and will pay.
People like this so dont sell yourself short. While some may complain if you build it up people will buy. Yhere are those that it is geared towards and people or can and will buy at higher prices. And that doesn’t mean you cant have a range of prices.
No-Form9508
Also it looks so good!! I love some of the cheeses I recognize there! You are talented!! Even if i could never afford it hahaha but I am not the clientele. For a 15+ board
Inevitable_Tune363
Located in MD. That board would go for $350/400. Looks like it will feed 10+ people.
5 Comments
This board will not feed 15. Maybe 2 if one if them has already eaten
[deleted]
450ish? Is what I’d hope lol I saw it was 200 to make. Tho with the bat and Halloween type theme I could see it being 600 to even more.. depending where you are located. Wealthy areas like major cities boston NYC or LA and seattle 1200. Easly. It is bout the experience and how you present it and if you wrap it or if you go there and set up also.
Tho I could never pay that i do work at a high end food place and it is crazy the prices people can and will pay.
People like this so dont sell yourself short. While some may complain if you build it up people will buy. Yhere are those that it is geared towards and people or can and will buy at higher prices. And that doesn’t mean you cant have a range of prices.
Also it looks so good!! I love some of the cheeses I recognize there! You are talented!! Even if i could never afford it hahaha but I am not the clientele. For a 15+ board
Located in MD. That board would go for $350/400. Looks like it will feed 10+ people.