Why has the price of water risen way past rate of inflation ?

by Altona20041

3 Comments

  1. Fun-Travel-6028

    Excellent question!! We have well water at my house which tastes terrible so we have to buy packs of water. It’s ridiculous how much they cost right now. A package of 24 used to be $2.99!! What gives?!!

  2. EnvironmentalSchool7

    If you don’t need the convenience of bottles, most stores also have the option of buying water by the gallon for around 99c per gallon which is much cheaper. (I do bottles though at sam’s club 45 count for 4.50$)

  3. Fun-Travel-6028

    I wonder if BJ’s has a similar deal. Thank you for the advice on the water by the galon.

Write A Comment