One of these plus a PB&J, a bag of cheezits and a can soda for only about $3 a day for work lunches + snack. Details in comments by XeroKaaan 3 Comments XeroKaaan 2 years ago For this I used:(Measured in days cost for each meal)2 cups of long grain white rice .08 cents maybe?5 FROZEN chicken breasts (they’re so much cheaper and taste almost exactly the same) about $1.35 each $12 for a 3 lb bag2 Cans of del Monte green beans about .75 cents eachPB&J .45 cents?Bag of cheezits .30 cents maybe?Maybe a tad over $3 I’m not 100% sure on the math but it’s close and very tasty Welkominspace 2 years ago >!if you’re on a budget maybe you should work more days?🤡!<I always buy the frozen chicken, stops a lot of waste Conscious-Truth-1213 2 years ago Nice food is pizzaWrite A CommentYou must be logged in to post a comment.
XeroKaaan 2 years ago For this I used:(Measured in days cost for each meal)2 cups of long grain white rice .08 cents maybe?5 FROZEN chicken breasts (they’re so much cheaper and taste almost exactly the same) about $1.35 each $12 for a 3 lb bag2 Cans of del Monte green beans about .75 cents eachPB&J .45 cents?Bag of cheezits .30 cents maybe?Maybe a tad over $3 I’m not 100% sure on the math but it’s close and very tasty
Welkominspace 2 years ago >!if you’re on a budget maybe you should work more days?🤡!<I always buy the frozen chicken, stops a lot of waste
3 Comments
For this I used:
(Measured in days cost for each meal)
2 cups of long grain white rice .08 cents maybe?
5 FROZEN chicken breasts (they’re so much cheaper and taste almost exactly the same) about $1.35 each $12 for a 3 lb bag
2 Cans of del Monte green beans about .75 cents each
PB&J .45 cents?
Bag of cheezits .30 cents maybe?
Maybe a tad over $3 I’m not 100% sure on the math but it’s close and very tasty
>!if you’re on a budget maybe you should work more days?🤡!<
I always buy the frozen chicken, stops a lot of waste
Nice food is pizza