Spent $650 on the espresso machine/grinder and somewhere around $10,000 dollars on pottery lessons to make this mug
It was delicious 😊
by BeneficialSoup1217
21 Comments
MWisecarver
I’m crackin up, good one Bro. 😁
Fignons_missing_8sec
I thought you had made a capp on a bambino out of the 30k per kg Gesha for a sec.
Quasintus
You should spend more on grinder than on… Pottery lessons?
TheWildMiracle
That’s a beautiful mug!
muff_muncher69
Nice to see you used the first demitasse you ever made !
Such_Fun_965
Totally worth it.
Love the pottery
ArnieAnime
That’s amazing man! I’ve always liked doing things all from scratch. The mug looks very well done, when I was in highschool, I was in pottery class and I made my own mug as well. I remember when everyone in my class was asking me how I made the handle of the mug becuase apparently it was the best one in the class. Ah, good memories.. I also made a pig, but it’s head blew off becuase of an air bulb lol. I also made a flower pot, but forgot to make a hole on the bottom, so now I use it to put hard espresso pucks. Ah, I also made a pencil box, that one was also the best one in class. Thanks for bringing back those good memories.
Wow I had no idea pottery lessons were so expensive. Looks great
FubarFreak
It would saved you a lot of money if you just let your dead boyfriend help you make the cup
random__forest
Damn, I clicked in just to ask which store your cup was from… but looks like it’s way outside my budget range…
LoudBlueberry444
Lol…How many pottery lessons is that??
(I took a pottery class but it was only $250… but maybe you’re in LA or something…)
Nice mug tho. Hopefully you used a food-safe glaze?
Fooa
Id get a new pottery teacher
Ok-Description2442
It is indeed a delicious looking mug. How was the texture though?
confidence-intervals
Pottery lessons cost 10k?
Pull_my_shot
They say it takes $10.000 to learn a craft, right? 😉
ApartEmu5101
That’s a beautiful mug! Do you sell them?
_Mulberry__
I was about to say, “well at least you put it in a bangin mug”, but I guess the mug was the expensive part to begin with 😂
At least every subsequent coffee you make will reduce the cost per cup!
CoffeeDetail
That’s awesome. I applaud the passion and dedication 👏🏽👏🏽👏🏽👏🏽
Toodalooaloo
I too have very expensive lattes, but for a different reason. Mine is the milk. I got really into show quality dairy goats and built a barn for them lol.
PumaActual
I was going to say the cup is absolutely beautiful.
It was worth every penny.
iloovefood
Here’s to another 10k upgrading the machines or to a Panamanian geisha
21 Comments
I’m crackin up, good one Bro. 😁
I thought you had made a capp on a bambino out of the 30k per kg Gesha for a sec.
You should spend more on grinder than on… Pottery lessons?
That’s a beautiful mug!
Nice to see you used the first demitasse you ever made !
Totally worth it.
Love the pottery
That’s amazing man! I’ve always liked doing things all from scratch. The mug looks very well done, when I was in highschool, I was in pottery class and I made my own mug as well. I remember when everyone in my class was asking me how I made the handle of the mug becuase apparently it was the best one in the class. Ah, good memories.. I also made a pig, but it’s head blew off becuase of an air bulb lol. I also made a flower pot, but forgot to make a hole on the bottom, so now I use it to put hard espresso pucks. Ah, I also made a pencil box, that one was also the best one in class. Thanks for bringing back those good memories.
https://preview.redd.it/w0oq9qvaggjf1.jpeg?width=3024&format=pjpg&auto=webp&s=5cd12fa783af03f384cfe08b2b93f323d0cd5184
Wow I had no idea pottery lessons were so expensive. Looks great
It would saved you a lot of money if you just let your dead boyfriend help you make the cup
Damn, I clicked in just to ask which store your cup was from… but looks like it’s way outside my budget range…
Lol…How many pottery lessons is that??
(I took a pottery class but it was only $250… but maybe you’re in LA or something…)
Nice mug tho. Hopefully you used a food-safe glaze?
Id get a new pottery teacher
It is indeed a delicious looking mug. How was the texture though?
Pottery lessons cost 10k?
They say it takes $10.000 to learn a craft, right? 😉
That’s a beautiful mug! Do you sell them?
I was about to say, “well at least you put it in a bangin mug”, but I guess the mug was the expensive part to begin with 😂
At least every subsequent coffee you make will reduce the cost per cup!
That’s awesome. I applaud the passion and dedication 👏🏽👏🏽👏🏽👏🏽
I too have very expensive lattes, but for a different reason. Mine is the milk. I got really into show quality dairy goats and built a barn for them lol.
I was going to say the cup is absolutely beautiful.
It was worth every penny.
Here’s to another 10k upgrading the machines or to a Panamanian geisha