Is this enough food for one person for about a month

by Nice_Foot_618

7 Comments

  1. pizzasoup

    I’d consider adding more protein and frozen/canned vegetables in there. I feel like the ground beef and bread will be used up rather quickly. A sandwich loaf yields maybe a dozen double-slice sandwiches?

  2. ooo-la-wee

    What do you have to eat with rice/pasta other than eggs or ground meat? Do you already have seasonings and oil or butter? I think canned tomatoes and or beans would be good additions, too.

  3. Dependent_Top_4425

    Do you have any ideas what you will be making with the pasta and the rice? You might need a few other ingredients. Doesn’t have to be gourmet meals, and if you eat them plain, more power to you.

    When I was new to doing my own grocery shopping I wound up with random ingredients but nothing to actually eat, if that makes sense. Now that I plan my meals for the month I have less waste and less money spent on take out.

    I’m not trying to put you down, I hope I can be helpful. I know some people have food aversions but gosh I would love to see some green veggies on that list! Also, I don’t know if you are aware that each box of pasta that you chose has 2 lbs in it, you may not find yourself needing 10lbs of macaroni for 1 month.

  4. SeashellBeeshell

    Probably not, but it’s a good start. I’d get rid of the cereal and instant oats and pick either apple butter or jelly. If you have safe water, I’d cut the bottled water.

    If you eliminate those items you can get the following for around the same price (according to my Walmart app):

    42 oz. carton of old fashioned or quick oats- 3.98

    4 lbs. of dry lentils- 5.68

    4 lbs. of dry pinto beans- 4.16

    30 pack of corn tortillas- 2.62

    3 bags of frozen mixed vegetables- 2.64

    1 bag frozen spinach- 1.27

    a head of red cabbage- 2.45

    2 onions- 1.82

    Total- $24.62

    I’d probably add oil or margarine, if you don’t already have it. Salt and pepper would be good too.

    You can make lentil soup, bean soup, mujadara, bean chili, bean or lentil tacos, chili mac (beans and/or meat), mashed potatoes with lentils and roasted cabbage.

    Making oatmeal from scratch is very easy. You can flavor it with your milk, peanut butter, jelly, or maple syrup.

    Edit to add: I didn’t realize the quantities of the items on your list. Two 32 oz boxes of pasta should be enough, one 32 oz box is 16 servings. Maybe get one spaghetti and some sauce instead of all macaroni. Five lbs of rice should be plenty, five pounds of rice is 50 servings. One jar of jam or apple butter is plenty. Get more meat, beans, oats, eggs, and vegetables with the savings.

  5. Diarrhea4Brains

    Why is the pasta almost $5 a lb? Pasta usually is $1-1.25 a lb.

Write A Comment